AKCE & AKTUALITY

28.10.2016
Stříbrní Vojta Pokorný a Páťa Pospíšil
Krásný úspěch zaznamenali 24.9.2016 na turnaji v Ústí nad Labem naši mladší žáci Vojta Pokorný a Páťa Pospíšil, když se probojovali do finále v deblu. I přestože na ten nejcennější kov nedosáhli, trofej za 2. místo byla zaslouženou odměnou. Klukům moc gratulujeme!
02.09.2016
HermínaCup 2016
Dne 27.8.2016 se uskutečnil tradiční turnaj HermínaCup. Celkem 12 týmů se za perfektního počasí utkalo ve čtyřhrách a nechybělo i následné posezení. Pár fotografií Jirky Kučery (díky) naleznete v sekci fotogalerie.
01.09.2016
Úspěch žákyň v Kralupském poháru
Ve dnech 27.8. - 28.8.2016 se konal Kralupsky pohár - turnaj mladších zakyn v Kralupech nad Vltavou, ve kterém hned naše tři hracky zaznamenaly velký úspěch. Na 3.miste se umístila Sara Knapikova, finale si zahraly Jessica Kabelkova a Eva Mrázková, z kterého si Jessica odvezla stříbro a Eva zlato. Holky, gratulujeme!!!
06.04.2016
Sára Knapíková vyplenila Kralupy nad Vltavou
25.-27.3. se konal turnaj mladších žákyň v Kralupech nad Vltavou. Tradičně se zúčastnila i litoměřická odchovankyně Sára Knapíková a opět se zde na turnaji velice dařilo.
14.07.2015
Úspěch mladších žákyň
O víkendu /11.-13.7./ proběhl turnaj mladších žákyň v České Lípě, který byl pro naše holky úspěšný :-) Jessica Kabelková získala bronz v singlu a stříbro společně s Rozalií Neubauerovou ve čtyřhře, Rozka taktéž vybojovala bronz v singlu. Obě děvčata trénuje Jirka Šimánek.

HISTORIE TENISOVÉHO KLUBU

Je sice pravdou, že v míčovnách 16 –17 století se pěstovaly různé hry pro zkrácení volných chvílí na zámcích a městech té doby. Začalo to na hřištích a míčoven Londýna a po dalších letech Paříže. Svou sportovní tvář dostal tenis až v roce 1877.

Jak to bylo v Litoměřicích to nevíme.V naší republice oslavil tenis před několika lety  100 leté výročí. Rozvoj tenisu v Čechách nastal po roce 1925. Rovněž tak v Litoměřicích před 2. světovou válkou se objevily první tenisové dvorce. Nešlo o rozvoj tenisu spontální, ale o výstavbu 1 až 2 dvorců soukromého nebo spolkového charakteru. Největší klub se 2 dvorci se jevil německý klub na Střeleckém ostrově proti mlýnu. Dvorce vznikaly a zase zanikaly dle potřeby a možnosti doby.

Po válce s osidlováním Litoměřic se tenis v našem městě začal rozvíjet. V 5O. letech minulého století byly postaveny dvorce u městské plovárny situované jinak než v současnosti. Současnou podobu původně 5 dvorců již znají všichni starší členové klubu. Tak jak se začaly Litoměřice rozrůstat, tak se měnil a rozrůstal i tenis ve městě.V šedesátých letech byl prvním předsedou Dr. Špelina.Tenis se stal součástí tělovýchovné jednoty Slavoj, která i v současnosti je spojena s litoměřickým tenisem. Nebudeme si namlouvat, že tenis patřil ke sportům, které Litoměřice proslavily, ale měl svou a má kolísavou úroveň. Sportovní úroveň se v 60.letech opírala o B. Bocha, J. Maninu, L. Štěpána, H. Jeřábkovou, J. Víškovou, Z. Koláře, sestry Štěpánovy aj. V dalších letech je pak vystřídali Dr.P. Veverka, bří Krejčí, Němec, H.Bílá, sour. Plzákovi. Ve výboru pracovali R. Šubrt, J. Víšek, pokračoval F. Veverka. V okresních orgánech Šubrt, Holfeuer. V kraji Šváb Karel st.byl ve funkci hospodáře KVTS.

Kvalitativní rozvoj závodního tenisu přinesla léta 1970-80. V té době měli dospělí 3 závodní družstva, jedno dorostenecké a žákovské. Pod trenérským dozorem Vlasty Holečkové se zvyšovala úroveň děvčat Švábových, Mikovcové, Jošta ml., bří Lennerů. Rovněž se prosazují sestry Mejstříkovy a Karel Šváb. A-tým pod vedením Jar.Víška st. zvítězil v krajském přeboru družstev a stal se účastníkem 2. ligy. Tato skutečnost se v těchto letech několikrát opakovala.

V těch letech byly přínosem posily z řad vojáků základní služby Slezák, Tačner, Livora, Dyba (pozdější ministr hospodářství) Nesrsta (redaktor ČT) Karel Nygrýn apod. Během této éry se zde vystřídalo kromě našich hráčů Medví´d, Pokorný, Šupita z Budyně, Šanda z Ml. Boleslavi, z dívek Vozková, Víšková Jana ml., z mladších Čmugr P. a Jakub Praibiš. Po odstoupení p. Švába (odchod do penze) byl zvolen Holfeuer do KVTS a od 1987-99 jako předseda KVTS.

Musíme se zastavit i u těch smutných okamžiků litoměřického oddílu. Brzy nám odešla Hanka Švábová-Hamrová, úměrně ke svému stáří pak nestor tenisu Veverka František, Jarda Jeřábek, MVDr. Jiran, Ing.Kolář Zd. Momentálně nejstaršími členy našeho oddílu jsou Hermína Jeřábková a Vladimír Jošt.

Během doby nás potkaly 3 katastrofické povodně, z nichž ta první v roce 2002 smetla skoro vše kromě šaten a bylo nutno znovu vybudovat celý areál, který má v současné době 6 antukových dvorců a asfaltový dvorec a novou klubovnu. Povodeň v roce 2006 a 2013 nám poničila areál znovu, vyžádala si další úpravy, aby se katastrofy nemohly svou ničivou silou v plné míře opakovat. Po povodni 2013 byly s přispěním Města Litoměřice vybudovány 2 kurty s umělou antukou a upraven asfaltový kurt č.7 na kurt s antukou.

Shrnutím všeho co lze o tenisu v Litoměřicích napsat je skutečnost, že za 70 let působení se rozšířil tenisový areál z 5-ti dvorců na celkových 7 dvorců a počet členů z 50-ti na více než 120 členů.

Holfeuer Petr (úprava o povodních:Hoftych)

staňte se sponzorem klubu