05.10.2024 | Aktualizované předpisy tenisového oddílu |
29.04.2024 | Jarní sraz tenisových veteránů |
14.03.2024 | Jarní brigády |
25.04.2023 | Setkání tenisových veteránů |
13.02.2023 | Jirka Šimánek vyhrál celostátní tenisový turnaj dospělých |
02.01.2023 | Oddílový turnaj v tenisu-Silvestr 2022 |
11.10.2022 | Minitenisu se daří |
Je sice pravdou, že v míčovnách 16 –17 století se pěstovaly různé hry pro zkrácení volných chvílí na zámcích a městech té doby. Začalo to na hřištích a míčoven Londýna a po dalších letech Paříže. Svou sportovní tvář dostal tenis až v roce 1877.
Jak to bylo v Litoměřicích to nevíme.V naší republice oslavil tenis před několika lety 100 leté výročí. Rozvoj tenisu v Čechách nastal po roce 1925. Rovněž tak v Litoměřicích před 2. světovou válkou se objevily první tenisové dvorce. Nešlo o rozvoj tenisu spontální, ale o výstavbu 1 až 2 dvorců soukromého nebo spolkového charakteru. Největší klub se 2 dvorci se jevil německý klub na Střeleckém ostrově proti mlýnu. Dvorce vznikaly a zase zanikaly dle potřeby a možnosti doby.
Po válce s osidlováním Litoměřic se tenis v našem městě začal rozvíjet. V 5O. letech minulého století byly postaveny dvorce u městské plovárny situované jinak než v současnosti. Současnou podobu původně 5 dvorců již znají všichni starší členové klubu. Tak jak se začaly Litoměřice rozrůstat, tak se měnil a rozrůstal i tenis ve městě.V šedesátých letech byl prvním předsedou Dr. Špelina.Tenis se stal součástí tělovýchovné jednoty Slavoj, která i v současnosti je spojena s litoměřickým tenisem. Nebudeme si namlouvat, že tenis patřil ke sportům, které Litoměřice proslavily, ale měl svou a má kolísavou úroveň. Sportovní úroveň se v 60.letech opírala o B. Bocha, J. Maninu, L. Štěpána, H. Jeřábkovou, J. Víškovou, Z. Koláře, sestry Štěpánovy aj. V dalších letech je pak vystřídali Dr.P. Veverka, bří Krejčí, Němec, H.Bílá, sour. Plzákovi. Ve výboru pracovali R. Šubrt, J. Víšek, pokračoval F. Veverka. V okresních orgánech Šubrt, Holfeuer. V kraji Šváb Karel st.byl ve funkci hospodáře KVTS.
Kvalitativní rozvoj závodního tenisu přinesla léta 1970-80. V té době měli dospělí 3 závodní družstva, jedno dorostenecké a žákovské. Pod trenérským dozorem Vlasty Holečkové se zvyšovala úroveň děvčat Švábových, Mikovcové, Jošta ml., bří Lennerů. Rovněž se prosazují sestry Mejstříkovy a Karel Šváb. A-tým pod vedením Jar.Víška st. zvítězil v krajském přeboru družstev a stal se účastníkem 2. ligy. Tato skutečnost se v těchto letech několikrát opakovala.
V těch letech byly přínosem posily z řad vojáků základní služby Slezák, Tačner, Livora, Dyba (pozdější ministr hospodářství) Nesrsta (redaktor ČT) Karel Nygrýn apod. Během této éry se zde vystřídalo kromě našich hráčů Medvíd, Pokorný, Šupita z Budyně, Šanda z Ml. Boleslavi, z dívek Vozková, Víšková Jana ml., z mladších Čmugr P. a Jakub Praibiš. Po odstoupení p. Švába (odchod do penze) byl zvolen Holfeuer do KVTS a od 1987-99 jako předseda KVTS.
Musíme se zastavit i u těch smutných okamžiků litoměřického oddílu. Brzy nám odešla Hanka Švábová-Hamrová, úměrně ke svému stáří pak nestor tenisu Veverka František, Jarda Jeřábek, MVDr. Jiran, Ing.Kolář Zd. Momentálně nejstarším členem našeho oddílu je Hermína Jeřábková.
Během doby nás potkaly 3 katastrofické povodně, z nichž ta první v roce 2002 smetla skoro vše kromě šaten a bylo nutno znovu vybudovat celý areál, který má v současné době 6 antukových dvorců a asfaltový dvorec a novou klubovnu. Povodeň v roce 2006 a 2013 nám poničila areál znovu, vyžádala si další úpravy, aby se katastrofy nemohly svou ničivou silou v plné míře opakovat. Po povodni 2013 byly s přispěním Města Litoměřice vybudovány 2 kurty s umělou antukou a upraven asfaltový kurt č.7 na kurt s antukou.
Shrnutím všeho co lze o tenisu v Litoměřicích napsat je skutečnost, že za 70 let působení se rozšířil tenisový areál z 5-ti dvorců na celkových 7 dvorců a počet členů z 50-ti na více než 180 členů.
Holfeuer Petr (upr. Hoftych)